Економія при внесенні КАС-32
Світовий досвід використання рідких азотних добрив вже сьогодні успішно застосовується в Україні. Існує безліч різних методик, які роблять можливим прийняття гнучких рішень щодо кількості азотних добрив, що вносяться. А сучасне технічне розвиток обладнання для внесення рідких мінеральних добрив дозволяє досягти значного прогресу, власне, в самій технології внесення.
Як правило, КАС вносять польовими обприскувачами. Але хімічні властивості цього добрива вимагають спеціального обладнання на обприскувачах. Потрібно пам'ятати, що КАС викликає корозію, тому матеріали, з яких виготовляють частини обладнання, через які проходить добриво, повинні бути стійкими до корозії. Не можна використовувати деталі з латуні, заліза, алюмінію. Добре придатні кераміка, нержавіюча сталь і пластмаса.
Дуже поширеним є комбіноване внесення КАСУ з засобами захисту рослин.
При виборі розпилювачів для внесення КАС треба знати, що є ризик опіку листя, тому:
1. Чим краще розвинений восковий шар, тим краще рослина перенесе КАС
2. Чим вища стадія розвитку рослини, тим вона більш чутлива до КАС
3. Чим чуттєва рослина КАС, тим більш ощадливої повинна бути технологія внесення.
Методика використання така:
• Чим більше крапля, тим більш дбайливе внесення
• Низький тиск — великі краплі
• Великі калібри розпилювачів — це переважно великі краплі
• Чим більші краплі, тим менше тиск, тим краще рослина переносить КАС.
Звичайні плоскоструменеви розпилювачі не підходять для внесення КАС! На відміну від пестицидів і добрив для листкового внесення (карбамід, MgS04 + H20, мікродобрив та ін ), які передбачають ретельний дрибнокраплистий розпил рідини і повне покриття нею листової поверхні, КАС вноситься зовсім по-іншому. Розпилювачі повинні формувати великі краплі розчину, які під своєю вагою спадають (капає) з листя на грунт. Цей спосіб зменшує покриття розчином листової поверхні і запобігає її пошкодження (опіків).
Таблиця 1: Огляд технічних засобів для внесення рідких мінеральних добрив.
Тип ID,
IDN
IDK
ОГОЛОШЕННЯ
FD
FL
чорний / сірий
(Також для підвісок)
Аплікатор подвійний
Спеціальні розпилювачі для внесення рідких добрив забезпечують:
Рівномірний розподіл рідини, низький дрейф
Незначні опіки листків за рахунок великих крапель
Незначний дрейф (знесення вітром) крапель
Використання не обмежується погодними умовами
FL, підвіска і подвійна аплікатор спеціально для внесення рідких добрив на пізніх стадіях росту рослин.
На зернових культурах рідкі добрива, як правило, вносяться тричі — на початку вегетацій, на стадії 32-37 і 49-51. При цьому в будь-який період є можливість коректувати стан посівів.
Технологія розпилювання забезпечує точність дозування, рівномірність внесення при великій ширині захвату і несприятливих погодних умовах.
Перше і друге, більш дешеве, пайова внесення добрив проводиться за допомогою обприскувачів з використанням інжекторних (крупнокапельних) розпилювачів (ID, IDK, AD). Інжекторні розпилювачі забезпечують якісне осадження крапель, покриття і проникнення в культури. На розпилювачі IDN тиском можна регулювати величину краплі.
На більш пізніх стадіях доцільно використовувати спеціальні розпилювачі для внесення рідких мінеральних добрив (FL, FD), які мінімізують небезпеку опіку листя як на малих, так і на великих нормах внесення.
Саме вимогливе внесення добрив на третій, найбільш чутливій фазі вегетації і при несприятливих погодних умовах, здійснюється за допомогою подвійних підвісок і аплікаторів. За рахунок занурення робочих органів в посіви, прапорів листочок, який відповідає за подальший розвиток рослини і, в подальшому, відповідно, за врожайність, залишається максимально захищеним.
Основними виробниками якісних розпилювачів для внесення рідких добрив сьогодні вважаються компанії Lechler (Німеччина), Teejet (США) і Albuz (Франція). Продукцію цих компаній можна придбати в Україні у фірм-представників, які спеціалізуються на продажу обладнання та комплектуючих для внесення засобів захисту рослин та рідких добрив. Фахівці цих компаній допоможуть правильно підібрати розпилювачі під існуючу в господарстві технологію внесення, дадуть рекомендації щодо правильності застосування і експлуатації.
Думаю, не зайвим буде нагадати, що поряд з правильно підібраним обладнанням, не останню роль у якісному внесення в якості засобів захисту рослин та рідких мінеральних добрив, відіграє належна експлуатація обприскувача, своєчасна заміна зношених поламаних вузлів, особливо це стосується розпилювачів. Розпилювачі є тими елементами складної системи функціонування обприскувача, які найбільш інтенсивно зношуються. Ступінь зносу залежить насамперед від матеріалу розпилювача, робочого тиску в системі, хімічної активності робочого розчину та якості води. На поперечний розподіл рідини в основному впливають пошкодження, засмічення і забивання розпилювача. Спрацьовування розпилювачів призводить до зміни робочого тиску, об'ємної витрати (потрібно регулювати швидкістю), розміру крапель, швидкості руху (потрібне коригування).
Поряд із застосуванням високоякісних препаратів і добрив, важливо використання обприскувачів високого технічного рівня. Саме тоді можна досягти ефективності та високої якості обробки посівів сільськогосподарських культур.
Характеристика добрива. Зберігання, транспортування, використання.
Карбамідно-аміачна суміш (КАС) (NH2) 2CO + NH4NO3 + H2O) — це високоефективне рідке азотне добриво з регульованим вмістом корисного компонента від 28% до 32%.
Основні технічні характеристики
Найменування показника КАС-28 КАС-30 КАС-32
Масова частка всього азоту, % 28,0 ± 0,5 30 ± 0,5 32 ± 0,5
Масова частка аміачної селітри, % 37-41 41-46 44-45
Масова частка карбаміду, % 29,5-30,5 32,5-34,5 35-35,5
Масова частка води, % 29-31 24-26 19-20
Вагове співвідношення між карбамідом і селітрою 0,74-0,80
Лужність у перерахунку на вільний аміак, % 0,02-0,3
Щільність, кг / м, при 40 º С 1 255-1 270 1 285-1 312 1 306-1 326
Температура кристалізації, º С -17, не більше -10, не більше -2, не більше
При внесенні КАС 15-40% їх залишається на аркуші, а 30-80% від цієї кількості вже протягом 48 годин засвоюється рослинами. Його використовують на всіх видах грунтів під злакові, технічні, овочеві, плодово-ягідні і квіткові культури. Внесення КАС в дерново-підзолистих грунтах збільшує врожай озимої пшениці, ячменю, зеленої маси багаторічних трав, силосних. Використання КАС сприяє збільшенню вмісту білка в зерні. За ступенем впливу на урожай сільськогосподарських культур КАС рівноцінний аміачній селітрі або карбаміду. КАС практично не містить вільного аміаку, що виключає втрати азоту при завантаженні, транспортуванні, зберіганні і внесенні до грунту.
Досвід використання розчинів КАС показав їх високу ефективність при основному внесенні та позакореневого пидкормлюванни сільськогосподарських культур. Перше позакореневе пидкормлювання озимих культур необхідно проводити після сходу снігу при відновленні вегетації рослин, у період кущіння, витрачаючи 30-60 кг азоту на 1 га. В подальшому дозу внесення азоту за вихід зернових в трубку та початку колосіння знижують до 10-25 кг на 1 га. При температурі навколишнього середовища до +10 розчини КАС використовують у чистому вигляді, вище +10 — у водному розчині 150-250 л.
Почасткове внесення касу — це дуже прогресивна технологія внесення рідких добрив, яка дозволяє забезпечити рослину азотом в потрібній кількості і в певній фазі вегетаційного розвитку.
КАС з інгібітором корозії транспортують залізничним, автомобільним і водним транспортом у герметичних транспортних засобах в відповідності з правилами перевезення вантажів, діючими для даного виду транспорту.
Зберігають КАС в спеціальних ємкостях з вуглецевих легованої сталі і з алюмінію з люками, щільно закриваються. Допускається зберігання КАС в заглиблених в грунт утеплених сховищах з бетону та асфальту з внутрішнім покриттям з плівки. Утворення кристалів при температурі від-2С і короткочасне замерзання розчинів КАС в складських ємностях не небезпечний, оскільки з підвищенням температури кристали розчиняються, і добриво повністю відновлює свої властивості. Фізико-хімічні властивості добрив залишаються незмінними протягом 8-12 місяців.
КАС вносять польовими обприскувачами. Поширене комбіноване внесення КАСУ з засобами захисту рослин. КАС викликає корозію, тому матеріали, з яких виготовляють частини обладнання, через які проходить добриво, повинні бути стійкими до корозії. Не можна використовувати деталі з латуні, заліза, алюмінію. Добре придатні кераміка, нержавіюча сталь і пластмаса.
Більшість обприскувачів іноземного та вітчизняного виробництва пристосовані до внесення карбамідо-аміачної суміші. При виборі розпилювачів для внесення КАС треба знати, що є ризик опіку листя, тому:
1. Чим краще розвинений восковий шар, тим краще рослина перенесе КАС
2. Чим вища стадія розвитку рослини, тим вона більш чутлива до КАС
3. Чим чуттєва рослина КАС, тим більш ощадливої повинна бути технологія внесення.
Методика використання така:
• Чим більше крапля, тим більш дбайливе внесення
• Низький тиск — великі краплі
• Великі калібри розпилювачів — це переважно великі краплі
• Чим більші краплі, тим менше тиск, тим краще рослина переносить КАС.
За ступенем впливу складових КАС (аміачної селітри та карбаміду) на організм людини — це помірно небезпечна речовина (відноситься до III класу небезпеки. При використанні КАС потрібно дотримуватися правил безпеки, люди повинні бути забезпечені індивідуальними засобами захисту. Всередині ємностей, в яких зберігається і транспортується КАС можливо накопичення аміаку.
Економічна ефективність використання КАС
Вартість тонна азоту, що міститься в КАС значно дешевше вартості азоту, що міститься в аміачній селітрі. Крім того потрібно враховувати, що, як правило, КАС вноситься обприскувачем разом із засобами захисту рослин, теж економить кошти. В
Економічні переваги внесення КАС:
1. Рідкі мінеральні добрива дешевше як у виготовленні, так і у внесенні, в порівнянні з твердими
2. Робота з КАС дозволяє здійснювати повну механізацію праці при транспортуванні, зберіганні та використанні, не вимагає використання важкої фізичної праці, спрощується техніка безпеки праці
3. Обприскувач використовується як високопродуктивна машина. Немає необхідності в додатковій техніці.
Експлуатаційні переваги внесення КАС:
1. КАС не злежується, не припадає пилом, не піддається впливу вологості повітря як аміачна селітра
2. КАС можна комбінувати з різними агрохімічними препаратами (гербіцидами, фунгіцидами, ретардантами, мікроелементами та ін ). Іноді від такої комбінації навіть поліпшується ефективність деяких препаратів
3. КАС більш гомогенне добриво за складом, що дозволяє проводити точне дозування і рівномірний розподіл по грунту.
4. При використанні КАС втрати азоту дуже незначні, тому знижується забруднення навколишнього середовища, зменшується навантаження на поле
5. КАС — не пожежонебезпечні, не вибухонебезпечний
Сьогодні обсяги використання КАС в Україні досить високі. Вітчизняна промисловість випускає це добриво в незначних обсягах, і воно в основному експортується з Росії. Основні виробники КАС в Україні — це Черкаський і Рівненський хімічні заводи.
Попит на КАС в Україну, в основному, формують великі агрохолдинги, для яких КАС — це додатковий гнучкий інструмент для підживлення рослин в умовах високотехнологічного виробництва. КАС дозволяє відкоригувати потрібну кількість азоту в ключові фази розвитку рослини для отримання потрібних характеристик товарної продукції і ліквідувати наслідки стресів від несприятливих погодних умов та дії пестицидів.
Стабільні обсяги виробництва КАС, наявність необхідної інфраструктури для зберігання, транспорт
Характеристика добрива. Зберігання, транспортування, використання.
- Правила внесення КАС-32равила внесення Касіва: 1. Добрива вносять спеціально обладнаними обприскувачами. Добриво має контактувати тільки з кислотостійкої металом і керамічними розпилювачами. КАС вноситься за допомогою спеціальних плоскоструменевих грубокраплистих розпилювачів з великими отворами, або розливних труб, службовців для рядкового або смужного внесення. Робочий тиск в обприскувачі повинен бути низьким. 2. На відміну від пестицидів і добрив для листкового внесення (карбамід, MgS04 + H20, мікр